Narcis, neurotik, násilník? Od toxického šéfa radšej rýchlo preč

Čo potrebujete na to, aby ste mohli pokojne pracovať a vydať zo seba maximum? Možno si pomyslíte na uvoľnenú atmosféru v kancelárii, dobré vzťahy s kolegami, úctu či dôveru. To všetko sú aspekty, vďaka ktorým môžete v zamestnaní doslova kvitnúť a rásť. A keď to tak nie je? Čo ak na vás padá tieň toxického šéfa? 

Keď otvárame túto tému, Veronika Šustrová, medzinárodne certifikovaná koučka a biznis mentorka vzdelávacej organizácie Topcoach, sa pozastaví: „Ak dovolíte, poďme sa najskôr pozrieť na toxicitu ako takú.“

Vysvetľuje, že slovo „toxic“ bolo tým najvyhľadávanejším v Oxford Dictionary za rok 2018. „Toxicita v doslovnom význame znamená, že látka či jej časť spôsobí otrávenie organizmu. Jednorazovo alebo dlhodobo,“ vraví. 

 

Definícia zo slovníka naberá iný rozmer, keď si ju metaforicky prenesiete na ľudské správanie. Toxický človek je niekto, koho správanie alebo konanie vám otrávilo alebo sústavne otravuje život. Ak ste v týchto riadkoch našli svojho šéfa, treba zbystriť pozornosť.

Šustrová radí, aby ste sa najprv zamysleli, čo sa vo vašom živote zmenilo, odkedy ste v kontakte s touto osobou. Vďaka sebareflexii si upracete v emóciách, získate odstup a nebudete konať bez rozmyslu. 

Výčitky svedomia? Tie nepozná

Ako prídete na to, že je váš šéf skutočne toxickým človekom, od ktorého by ste mali čo možno najrýchlejšie a najďalej ujsť? „Vo všeobecnosti mu chýba najmä empatia, ľudskosť, porozumenie a vzťahový rozmer,“ približuje Katarína Potúčková, medzinárodne certifikovaná koučka a psychologička z portálu Pozitívna Myseľ.

Takýto nadriadený sa sústreďuje predovšetkým na vlastné ciele a benefity, ktoré môže získať. Neberie ohľad na vás, ktorí v jeho tíme pracujete. Ste takpovediac na vedľajšej koľaji. 

Varovné signály, že máte v práci do činenia s toxickým šéfom, však nie sú vždy úplne jednoznačné. Na jednej strane ste podľa Šustrovej vy – vaše hodnoty, presvedčenia a hranice, ktoré nie ste ochotní v žiadnom prípade prekročiť. Na tej druhej je váš nadriadený, ktorý môže mať z pohľadu Potúčkovej iba zlý deň a neskôr ľutuje, že sa správal nevhodne. 

No pozor. Na toxickom šéfovi nič podobné nespozorujete. „Nemrzí ho, čo povedal a urobil, nemá výčitky svedomia a necíti vinu. Vo väčšine prípadov má určitú poruchu osobnosti,“ dodáva Potúčková.

V snahe odhaliť takéhoto nadriadeného sa s nami dvojica odborníčok podelila o 11 podôb, ktoré môže mať na vašom pracovisku toxický šéf. Tu sú: 

 1. Neurotik

Potúčková: Má extravagantný prejav, výrazne ukazuje svoje emócie a neustále potrebuje byť vo „svetle reflektorov“ . Okrem toho si taktiež zamieňa aktivitu s produktivitou, rád mešká a naopak len veľmi nerád rozhoduje. 

 1. Násilník, agresor

Šustrová: Akákoľvek forma zastrašovania alebo násilia, či už fyzického alebo psychického, je neprípustná. Pri takomto nadriadenom by ste sa mali domnievať, že podobné prejavy budú postupom času eskalovať. Pokiaľ sa teda proti jeho správaniu zásadne nevymedzíte alebo ho neodmietnete. 

 1. Psychopat, sociopat

Potúčková: Má mimoriadny osobný šarm. Za ním sa ale v skutočnosti ukrýva egocentrický, amorálny a bezohľadný šéf. Nemá v sebe štipku hanby, ľútosti, či empatie. S mocou u neho rastie pocit vlastnej neohrozenosti a neustále prekračuje hranice. Nadriadení psychopati majú zvýšenú tendenciu k harassmentu na pracovisku. 

 1. Ignorant

Šustrová: Je nedosiahnuteľný alebo neviditeľný. Nemá záujem s vami o čomkoľvek diskutovať. Nevie, čo vlastne robíte, a ani ho to nezaujíma. Bodka. Ak ale vášmu šéfovi nezáleží na vás, prečo by vám malo záležať na ňom alebo na spoločnosti, ktorú zastupuje? 

 1. Narcis

Potúčková: Je zahľadený sám do seba a má arogantný prejav. Jediné, čo ho zaujíma, je vlastný úspech a sebaprezentácia. Vyžaduje si od okolia obdiv a akákoľvek kritika mu robí problém. 

 1. Intrigán

Šustrová: Stretáva sa a komunikuje len s malou skupinou vyvolených zamestnancov. Používa frázy ako: „Počul som o vás…Donieslo sa ku mne…“  V prípade, že sa ho opýtate na to, kde alebo kedy to počul, nedostanete jednoznačnú odpoveď.

 

Zároveň tento šéf ani nemá záujem vypočuť si váš pohľad na situáciu. Takéto správanie má priamy dopad na kultúru a štandardy spoločnosti. Ukazuje totiž, že ohováranie a intrigy sú akceptovateľné.

 1. Machiavellista

Potúčková: Uznáva, že „účel svätí prostriedky“ . Morálne pochybné konanie pre takéhoto nadriadeného nie je žiadny problém. 

 1. Vedomý manipulátor

Šustrová: Akákoľvek manipulácia na vás funguje len do momentu, kým neviete, že s vami niekto manipuluje. Preto zbystrite pri vyhláseniach typu: „Takto to robíme vždy. Všetci sme ako rodina. Očakávam, že budete nonstop k dispozícii na telefóne.“

 1. Sadista

Potúčková: Robí mu radosť, keď vás môže ponižovať, trestať alebo komandovať. Vyžaduje od vás disciplínu a jediné, čo ho zaujíma, je iba cieľ. 

 1. Pán dokonalý

Šustrová: Mýliť sa je ľudské a nikto nevie všetko. Pokiaľ nedokážete zdravo pochybovať o vlastných schopnostiach, vedomostiach a priznať si, že robíte chyby, klamete i škodíte v prvom rade sami sebe.

Je teda len na vás, či sa chcete spoluprácou s takýmto šéfom podieľať na jeho klamstve. 

 1. Prehnaný puntičkár

Potúčková: Má paranoidné sklony, mikromanažmentom chce dostať pod kontrolu úplne všetko a tiež vám nedôveruje. Žije v permanentnom strachu, pretože sa obáva o svoje postavenie či dosiahnutý úspech. 

Toxický šéf ako zdroj stresu

Keď vám správanie toxického šéfa už prerástlo cez hlavu, a zvažujete, či sa s ním na pracovisku máte pustiť do otvoreného konfliktu, radšej to nerobte. Hádka alebo výmena názorov neprinesú ovocie a problematickú situáciu môžete ešte zhoršiť.

„Treba si uvedomiť, že stojíte voči protivníkovi, ktorý nemá zábrany, súcit, ani pochopenie, a dokáže proti vám čokoľvek použiť. Pokojne aj klamstvo,“ ozrejmuje Potúčková. 

Prácu pre toxického šéfa si veľmi dobre rozmyslite. Dlhodobý stres a neustály tlak sa môže negatívne odraziť na vašom duševnom a fyzickom zdraví a celkovej pohode. Šustrová v tomto prípade upozorňuje na dve skupiny problémov: 

 • nespavosť, narušené medziľudské vzťahy, prehnané reakcie na bežné situácie, nechuť spolupracovať, zhoršená koncentrácia, kolísavý či klesajúci výkon či demotivácia
 • Závažné, dlhodobé poruchy: pretrvávajúca úzkosť, kardiovaskulárne a žalúdočné problémy, chronická depresia, syndróm vyhorenia alebo chronický únavový syndróm.

„Zo stresu v práci býva už len krátka cesta k lekárovi alebo do nemocnice,“ hovorí Potúčková. Pokiaľ sa pre správanie toxického šéfa a pri predstave, že ste na pracovisku, začnete cítiť fyzicky zle alebo vás premôže strach, hnev, úzkosť či smútok, riešte svoju situáciu.

Myslite na to, že kým pracovných ponúk na trhu je mnoho, zdravie máte iba jedno jediné.